لوله زهکشی

لوله زهکشی

لوله زهکشی

لوله زهکشی برای زمین های کشاورزی ، ساختمان و زمین های ورزشی استفاده می‌شود کاریرد این لوله برای این است که از ماندن اب های اضافی در زمین جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که زمین برای مدت طولانی مرطوب نماند ، جنس این لوله معمولا از پی وی سی می‌باشد. از این لوله برای جمع اوری اب های اضافی باران نیز استفاده می‌شود.

زهکشی

یکی از عملیات مهم در کشاورزی و زمین های ورزشی زهکشی است. استخراج کردن اب و املاح ، هدایت کردن اب زیرزمینی اضافی و … توسط نیروی ثقل یا پمپاژ برای جلوگیری از مزاحمت را زهکشی می‌گویند. این عملیات به این منظور این انجام می‌شود که اب و نمک اصافی از زمین برای رشد گیاه خارج شود.

انواع لوله برای زهکشی

لوله زهکشی در قدیم از جنس های سفال ، گل ، سیمان و اهن ساخته شده است که در عصر حاضر استفاده نمی‌شود و لوله های پلاستیکی جایگزین ان ها شده است . بهترین های لوله های زهکشی ، لول های زهکش کاروگیت یا پی وی سی است.

لوله برای عملیات زهکشی از جنس پی وی سی

این لوله پی وی سی در اشکال ساده ، نیمه مشبک و مشبک یه صورت کلافی در کلاف های ۱۰۰ متری و ۴۰ متری در سایز های ۱۱۰ ، ۱۲۵ ، ۱۶۰ و ۲۰۰ میلیمتر تولید می‌شود. مقاومت این لوله ۱۶ کیلونیوتن است. به دلیل مقاومت بالا این لوله احتمال گرفتگی این بسیار پایین تر از لوله های دیگر است ، به همین دلیل کارایی و تقاضا این محصول بیشتر است.

ویژگی و مزیت لوله زهکشی پی وی سی

  • عمر طولانی نسبت به دیگر لوله های زهکشی با جنس متفاوت
  • سرعت زیاد در نصب و کار گذاری لوله
  • مقاومت لوله در برابر مواد شیمیایی اب و خاک
  • قابلیت انعطاف پذیری
  • داشتن منافذ ورودی یکنواخت
  • همچنین احتمال انسداد لوله پی وی سی و تغییرات طول و عرض سوراخ ها بسیار کمتر است.

لوله زهکش الیاف دار

فیلتر یا پوششش دور لوله زهکش پی وی سی می‌تواند بع عنوان پشتیبان مکانیکی و یا منظور ایجاد حائل بین لوله و خاک به منظور جلوگیری از ورود ذرات به درون لوله و گرفتگی منافذ زهکشی به کار رود. این لوله نیز هم از نطر سرعت و هزینه نصب سریع تر و صرفه تر است همچنین این فیلتر الیاف دار باعث دوام بیشتر و یکنواختی بیشتری می‌شود. این لوله با فیلتر مصنوعی را باید از تماس مستقیم نور خورشید کار گذاشت و حداکثر دوره زمانی انبار داری سه ماه است.

برای بازدید از دیگر مطالب و محصولات از سایت ما دیدن کنید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*